Jak wspomóc polską branżę stalową?

Arkusz blachy
Czy stal, na dzień dzisiejszy, odgrywa w polskiej gospodarce istotną rolę? Tak, ale zależy jak podejść do tego. No wiadomo: stal jest niezbędna w choćby sektorze budowlanym, zasadniczo w przemyśle, jednakże doskonale wiemy, iż ciągle spada udział akurat przemysłu w naszym PKB. Można śmiało powiedzieć, że chociaż w istocie produkcja niemal wszystkiego się zmniejsza, oczywiście w relacji do całego PKB, to tak czy siak stal jest w dalszym ciągu czymś bardzo istotnym. W takim razie doceńmy wpływ stali na dosłownie cały kraj!

Spawanie stali
Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com

Pamiętajmy, że chociaż ciężko tolerować socjalizm w ekonomii, to jednak jeśli dzisiaj niepodzielnie rządzi etatystyczne rozumowanie, fajnym wyjściem jest dotowanie właśnie polskiej stali. Jest wiele krajów, gdzie rządzący wydają bardzo duże pieniądze na ową branżę.

Później ciężko się dziwić, iż krajowe rury stalowe są jakby nie patrzeć wypierane przez te niemieckie czy chińskie. Ciężko w jednoznaczny sposób akceptować lewicowe postulaty, ale być może dotowanie naszej stali to książkowy przykład wyboru mniejszego zła? Mocno ciekawe co na ten temat myślą pozostali czytelnicy, opinie są zapewne mocno podzielone. Bo w końcu nasza scena polityczna jest bardzo podzielona, to akurat żadne zaskoczenie.

Gięcie profili stalowych
Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com

To co jest doskonałe to także to, że wspierać krajową stal można w łatwy sposób – najzwyczajniej w świecie starajmy się chętniej kupować rury albo profile stalowe wytwarzane w naszym kraju. Ciężko o firmę działającą w stali (firma ssab), gdzie kapitał jest wyłącznie polski, ale jeżeli jedna z hut działa w naszym kraju, niejako automatycznie powinniśmy ją „wspomagać” kasą.

To również kontrowersyjna teza, ponieważ wiele osób sądzi, że wspieranie w akurat taki sposób naszego kapitału nie ma większego sensu. Cóż, w istocie nie ma opinii, która jest wspierana przez wszystkich. Najbardziej istotny jest szacunek.

Krótko podsumowując owe dwie tezy: ciężko jednoznacznie powiedzieć, że naprawdę czymś mocno istotnym są państwowe dotacje i wspieranie przez polskich konsumentów, ale i tak jeśli nie chcemy, aby ostatnia huta w Polsce zamknęła się na zawsze, musimy coś mimo wszystko robić. To pewne.