Sklep z oponami

biały samochód
Dobranie właściwych opon do warunków atmosferycznych i pory roku to nie wszystko. Przy wyborze ogumienia niezwykle istotne jest też dopasowanie parametrów opony zalecanych dla posiadanego auta. Ważnymi parametrami są tutaj nie tylko rozmiar opony, jej budowa, mieszanka gumy z jakiej została wykonana, ale także indeksy nośności oraz prędkości. Wszystkie te parametry można znaleźć bezpośrednio na oponie. Ogumienie dobrze jest wybierać samodzielnie, w sieci bowiem sprzedawcy niezbyt często podają te wszystkie parametry.

opony samochodowe
Autor: Greg Gjerdingen
Źródło: http://www.flickr.com
Jak czytać indeksy?W ofercie sprzedawców ogumienia można czasem spotkać się z przykładowym zapisem „opony 195 65 15”. Jest to określenie rodzaju ogumienia według rozmiaru. Początkowa cyfra określa w tej sytuacji szerokość opony określoną za pomocą milimetrów. Kolejna wartość jest procentowym stosunkiem wysokości boku opony do jej szerokości, którą popularnie nazywa się profilem opony. Trzecia liczba opisuje średnicę felgi w calach. Posiadając te wszystkie wartości można sfinalizować zakup najodpowiedniejszej wielkością opony. Niektóre opony różnią się od siebie tylko jednym parametrem. Jeśli samochód ma małą felgę i potrzebuje węższej opony, odpowiednie ogumienie można znaleźć pod określeniem „opony 185 65 14”.

Inne cechyDla nietypowych pojazdów o większym ciężarze, niezwykle znaczącym czynnikiem jest tzw. indeks nośności. Niektóre opony są bardziej trwałe od innych i umożliwiają transportowanie wyższych ciężarów, niż przy typowych oponach. Zazwyczaj jednak indeks ten będzie jednakowy dla każdego standardowego typu opony o jednakowym rozmiarze. Zależy on bowiem w dużej mierze od wielkości opony. Właściciele samochodów sportowych, przy wyborze opon muszą zwrócić uwagę na indeks prędkości.

Określa on maksymalną prędkość, przy jakiej pojazd może przewozić dopuszczalne obciążenie. Indeks ten jest wyrażany literami alfabetu, do każdej litery dopasowana jest największa dopuszczalna prędkość, tabelę wartości indeksu można bez problemu odszukać w internecie. Nie można jednak sugerować się średnią prędkością samochodu, idealna wartość tego indeksu dla każdego samochodu jest w instrukcji obsługi auta.