Auto zastępcze – kiedy ubezpieczyciel musi oddać nam pieniądze za wynajem samochodu?

samochód
Wypadek samochodowy, lub również stłuczka, wiążą się, poza samym stresem, ewentualnie utratą zdrowia, ze znaczącymi stratami materialnymi. Auto bowiem, to dla części z ludzi sprawa dużej wagi.

http://www.prorent.com.pl/
Straty materialne, to nie wyłącznie samo uszkodzenie, czy naprawienie pojazdu- to oprócz tego, w przypadku firm i jej pracowników, straty doświadczone z tytułu niemożliwości realizacji kontraktów. Samochód to narzędzie pracy dla bardzo dużej ilości ludzi- biznesmenów, przedstawicieli handlowych, czy nawet właścicieli firm budowlanych. Dzięki kontraktom podpisywanym z firmami ubezpieczeniowymi, mają oni możliwość uniknięcia tych strat poprzez auto zastępcze (auto zastępcze w Rzeszowie). Ubezpieczalnie biorą wtenczas na swoje barki wydatki, jakie wynikają z użytkowania takiego pojazdu na czas jego naprawy.

Nie jest jednak tak, że możemy wybrać dowolny samochód z oferowanych przez wypożyczalnie modeli. Jeśli zepsuty samochód, to miejski kompakt, ciężko będzie udowodnić agentowi zakładu ubezpieczeniowego wybór szybkiej limuzyny z sporym silnikiem i skórzaną tapicerką. samochód (polecamy https://motos.pl/c/87/fiat-dywaniki-samochodowe.html) musi spełniać określone wymogi- musi być tej samej, bądź niższej klasy. Poza tym po stronie powoda leży udokumentowanie faktu, że pojazd jest nam potrzebny do wykonywania naszej pracy, lub, ze względu na stan naszego zdrowia, jego brak wywoła u nas wymierne straty finansowe, czy zdrowotne. Równie istotnym argumentem, jak wykonywanie swojego zawodu, jest np. dowożenie dzieci do szkoły. Jeśli zaś używamy auta czasami, np. raz w tygodniu na większe zakupy, to może być trudno przekonać ubezpieczyciela do pokrycia za nas kosztów wynajmu.

Nie musimy natomiast się ograniczać tylko do wypożyczalni wskazanych przez firmę w której mamy wykupioną naszą polisę. Zgodnie z prawem ubezpieczyciel nie może nam ponadto definiować kwoty za jaką możemy wynająć auto zastępcze. Nie ma prawa ponadto nakładać granicy kilometrów, czy przedziału czasu, w jakim z samochodu będziemy korzystali. W przypadku, gdy nasza szkoda jest całkowita – samochód w skutek wypadku nie nadaje się do remontu, lub jego odbudowa jest nieopłacalna, zakład ubezpieczeń musi nam oddać pieniądze za wynajem auta od chwili wypadku, do chwili otrzymania likwidacji szkód.