Na co opłaca się zwrócić szczególną uwagę w trakcie gry na giełdzie. Notowania giełdowe – aktualności z kraju oraz ze świata.

giełda
Na giełdzie znajduje się mnóstwo spółek. Niektóre znajdują się tam od wielu lat i przez minione lata wypracowały sobie solidną markę, tym samym zyskały miano tak zwanych „dojnych krów”. Inne z kolei pojawiają się na rynku i od samego początku muszą walczyć o swój byt notując zarówno gorsze, jak i lepsze wyniki. Wspomniane „dojne krowy” są tym, czego pragnie każdy gracz.

W przypadku rodzimych spółek ciężko jest mówić rzeczywiście „dojnej krowie”, jednak możemy wyszukać kilka spółek, które rok rocznie zapewnią graczom solidny zastrzyk gotówki. Takich spółek należy szukać pośród giełdowych gigantów i w indeksach WIG20 i WIGDIV.

gotówka
Autor: Stéfan
Źródło: flickr.com

Obecne trendy giełdy.

Według Bloomberg Commodity Index notowania surowców zeszły do najniższego poziomu od 2002 roku. Notowania giełdowe praktycznie wszystkich surowców mocno spadają do najniższych od lat poziomów, pośród tych, które zostały dodatnie jest wyłącznie nikiel (+ 2,2%) jak i ledwie ponad skalą – kakao (+ 0,1%). Wśród surowców, jakie straciły najwięcej znajdziemy, m.in. cukier, pszenica, złoto i kukurydza. Sprawdzając rynki surowcowe można odnieść wrażenie, że świat jest na granicy recesji, lub nawet już ją przekroczył.

Aczkolwiek w związku z przyspieszającym wzrostem gospodarczym zdecydowana większość danych makroekologicznych nie daje nam szansy, aby zauważyć znaki załamania gospodarczego. Co ciekawe spadek cen nastąpił w chwili z rekordowo wysokimi notowaniom akcje idea bank – warto zajrzeć (warto zajrzeć). Ostatni raz tak dużą różnicę pomiędzy notowaniami surowców a S&P500 obserwowaliśmy pod koniec lat 90. Mieliśmy wtedy czas bańki internetowej, każdy obawiał się przeniesienia całej gospodarki do Internetu, spowodowało to m.in. wyprzedawanie złota przez banki za niespełna 300 USD za uncję.

Jak wyglądają trendy na naszej giełdzie?

stacja benzynowa
Autor: Tobias Scheck
Źródło: http://www.flickr.com

W Polsce także nie można się nudzić. Akcje Orlenu osiągają najwyższe wyniki w historii. Niespełna rok temu, w wakacje 2014 roku, mogliśmy kupić je za 36,16 zł, obecnie stawki poszybowały do kwoty 76,75 zł. Za taką sytuację odpowiedzialna jest stosunkowo niska cena ropy, dzięki czemu spółka generuje wyższą marżę. Jak można zauważyć warto obserwować spółki czerpiące swoje zyski z surowców, gdyż dużo spółek będzie tracić, kiedy inne będą generować rekordowe zyski.